Όλα τα νέα στην ώρα τους
Lifestyle, Gossip, Celebrity News

Ο Προμηθέας στα ημιτελικά – «Λύγισε» την ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση

Ματσάρα με νικητή τον Προμηθέα στην Πάτρα! Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 77-75 της ΑΕΚ (65-65 κ.α.) και με 2-0 στη σειρά προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Τρομερή ανατροπή από την Ένωση που έχανε με 65-56 περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο με ένα 9-0 σερί.

Ο Γκραντ με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα, με τον Αγραβάνη να έχει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ ενώ 12 πόντους είχε ο Ρέι. Για την ΑΕΚ, που έχασε στο τέλος τον Ράουτινς με τραυματισμό στο γόνατο, ο Ανγκόλα ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, έχοντας όμως λάθος στην τελευταία επίθεση των «κιτρινόμαυρων» στην κανονική διάρκεια του ματς και άστοχο τρίποντο στο φινάλε της παράτασης. Ο Κολόμ με 12 πόντους και 8 ασίστ ήταν επίσης θετικός ενώ 10 πόντους είχε ο Φιλιππάκος.

Μετά από ένα κλειστό παιχνίδι από το πρώτο τζάμπολ, απόρροια της αστοχίας των δύο ομάδων, ο Προμηθέας έδειξε να βρίσκει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με +11 στο 29′ (57-46) και γράφοντας το 62-53 στο 34′, δείχνοντας αποφασισμένος να μείνει μακριά από ανατροπές… Ωστόσο, η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό από τα 6.75 και με τρία τρίποντα βρέθηκε στο -1 στο 38′ (65-64).

Με τα λάθη και την αστοχία να συνοδεύουν το παιχνίδι των δύο ομάδων μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Ανγκόλα κέρδισε πολύτιμο φάουλ από τον Γκραντ στα 42″ για τη λήξη, αλλά δεν αξιοποίησε και τις δύο βολές (1/2) ισοφαρίζοντας σε 65-65 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και μετά από μία δυνατή μονομαχία, ο Τράβις Σίμπσον έλυσε το… γόρδιο δεσμό από τη γραμμή των βολών και με 2/2 έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα στα 53″ για τη λήξη (77-75). Η ΑΕΚ έβγαλε κομβική άμυνα, αλλά το σουτ του Ανγκόλα από τα οκτώ μέτρα βρήκε… σίδερο, με τους Αχαιούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.

Προμηθέας: Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ: Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).