Όλα τα νέα στην ώρα τους
Lifestyle, Gossip, Celebrity News

ΑΕΚ-Προμηθέας 82-95 – Διπλό των Πατρινών στα Λιόσια

Η ΑΕΚ άντεξε για ένα ημίχρονο, ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός στο δεύτερο και έφτασε διά περιπάτου στη νίκη με 95-82 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Ισοπεδωτικός Προμηθέας, διέλυσε την ΑΕΚ κι έκανε break στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της Basket League! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου σταμάτησε και η τρομερή ευστοχία της Ένωσης από τα 6.75, πήρε τη νίκη με 95-82 και έκανε το 1-0 στη σειρά την οποία θα επιδιώξει να τελειώσει την Τετάρτη (25/5) στην Πάτρα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αγραβάνης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 14 πόντους είχε ο Γκραντ και 12 ο Ρέι. Για την ΑΕΚ που είχε σε πολύ κακή βραδιά σχεδόν όλους τους παίκτες της, Κολόμ και Ράουτινς είχαν από 15 πόντους και ο Ανγκόλα 14.

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του ο Προμηθέας και προσπάθησε να χτίσει μία διαφορά (5-11, 3′), αλλά χάρη στα τρίποντα του Ράουτινς (ξεκίνησε με 4/4) η ΑΕΚ έμενε κοντά στο σκορ (16-17, 7′), προηγήθηκε με 22-18 (8′), με την πρώτη περίοδο όμως να ολοκληρώνεται στο 22-25 χάρη σε ένα 7-0 των φιλοξενούμενων.

Με τον Πετρόπουλο να δίνει σκορ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 30-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας χάρη στους Γκίκα, Αντριτς και Αγραβάνη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (42-44).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο για το καλάθι με τίποτα και η διαφορά έφτασε στο +12 (52-64, 28′) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Αγραβάνης ανέβασε τη διαφορά στο +22 (64-86, 34′), με την Ένωση να μαζεύει κάπως το πράγμα στο φινάλε για το τελικό 82-95.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 15 (5/10 σουτ, 5/8 βολές, 8 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Ράουτινς 15 (5/8 τρίποντα), Κουζέλογλου 6 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρόπουλος 9 (2), Ανγκόλα 14 (2/7 σουτ, 10/12 βολές), Φιλιππάκος 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Σίμπσον 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Άντριτς 8 (2/2 τρίποντα), Φόστερ 10 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ρέι 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 21 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γ. Αγραβάνης 10 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας.